STUDENTSKÝ PROJEKT FD ČVUT
Udržitelná mobilita v Praze
Chceš řešit dopravní problémy Prahy? Vyber si projekt Udržitelná mobilita v Praze!
Projekt Udržitelná mobilita v Praze vznikl jako koncept spolupráce mezi Katedrou dopravního inženýrství a dopravního plánování (K612, dříve Ústav dopravních systémů) a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Myšlenkou, která vedla k založení tohoto projektu bylo propojení studentů z fakulty s odborníky z praxe, kteří se věnují moderním trendům v oblasti udržitelné mobility v našem hlavním městě dle současné vize pro pražskou dopravu.
A co je to vůbec udržitelná mobilita? Dá se říct, že je to způsob plánování dopravy ve městě, který se věnuje všem módům dopravy od MHD až po cyklisty a pěší a zajišťuje jejich synergický rozvoj, který povede k jejich větší kvalitě, efektivitě, ekologičnosti a udržitelným nákladům na provoz. Prostě tak, aby se nám v budoucnu cestovalo lépe, a je jedno, zda tramvají, autem, na kole nebo pěšky. Tímto směrem se vydalo množství měst, nejen po světě, ale i v Česku.
A o toto se všichni na projektu snaží. Vedoucí na projektu jsou dlouholetými tvůrci dopravní budoucnosti hl. m. Prahy z Kanceláře dopravní infrastruktury IPR, kteří jsou také v převážné většině absolventy Fakulty dopravní. Díky tomu mají studenti na projektu možnost nahlédnout „pod pokličku“ plánování města. Schůzky projektu jsou věnovány aktuálním tématům v pražské dopravě, představení strategických dokumentů pro dopravu, plánování veřejného prostoru, územní plánování a další. Mezi tématy, která studenti na projektu zpracovávali v rámci svých bakalářských prací, je například Návrh optimalizace terminálu Černý Most, Přesun tramvajové smyčky Bílá Hora, Provozní koncepce dálkové autobusové dopravy na území Prahy, Návrh superbloku v Praze, Revitalizace ulic s tramvajovým provozem v centru Prahy, Železniční zastávka Praha-Spořilov, Studie ukončení tramvajové trati na Zličíně, Studie revitalizace ulice Strakonická v úseku Lihovar – Svornosti nebo Úroveň edukace žáků v udržitelné mobilitě v Praze. Všechny práce studenti úspěšně obhájili a v některých případech byli jejich výsledky zahrnuty i do reálného plánování.
„Uvědomujeme si, že efektivní dopravní systém je takový, který využívá veškeré dostupné dopravní módy propojené do synergicky fungujícího celku fyzicky i na bázi informačních systémů. V Praze evidujeme velký potenciál pro tvorbu nových projektů, právě proto hledáme další studentky a studenty, kteří nám pomohou s inovativními nápady na řešení dopravních problémů a výzev v Praze,“ uvádí Marek Zděradička, ředitel Sekce infrastruktury Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy.
Zaujal Tě projekt? Přečti si více v sekci O Projektu.