STUDENTSKÝ PROJEKT FD ČVUT
Udržitelná mobilita v Praze
Studie ukončení tramvajové trati na Zličíně
Bc. Michael Filip
Michael Filip se ve své bakalářské práci zaměřil na oblast Zličína, který v následujících letech bude procházet zásadní obměnou a rapidním nárůstem obyvatel. Aby noví obyvatelé byli adekvátně obslouženi, povede na Zličín v budoucnu tramvajová trať, která nemá kompletně vyřešené své ukončení. Hlavním cílem práce tedy bylo vypracování tří variant umístění tramvajové smyčky, které pak byly velmi podrobně hodnoceny z mnoha hledisek. Řešil například jak nejlépe zaintegrovat tramvajovou dopravu do dopravního terminálu na Zličíně anebo jak se popasovat s problematicky vedeným plynovodem. Třeba se za pár let podle jeho návrhu projedete tramvají až k obchodnímu domu IKEA...
https://dspace.cvut.cz/handle/10467/115724
Studie revitalizace ulice Strakonická v úseku Lihovar – Svornosti
Bc. Tomáš Formánek
Tomáš Formánek se ve své bakalářské práci zabýval ulicí Strakonickou, což je v současné době ostře politicky i odborně sledované území. V úvodu analyzoval současný stav tohoto území a probíhající či plánované rozvoje v jeho okolí. Sešel se zástupci dotčených institucí a na základě všech těchto poznatků navrhl 2 varianty příčných řezů, přičemž vybranou variantu dále prostorově ověřil. V závěru nastínil doporučení a možnosti pro další postup.
https://dspace.cvut.cz/handle/10467/117801
Úroveň edukace žáků v udržitelné mobilitě v Praze
Bc. Martina Míčková
Martina Míčková ve své práci spojila témata dopravy a pedagogiky. Zaměřila se na děti na základních školách, kdy analyzovala současné návyky žáků při dopravování se do a ze školy a úroveň jejich edukace v oblasti udržitelné mobility. V rámci zpracovávání své práce se setkala se zástupci několika organizací a institucí, na základě jejich dat poté navrhla, jak by mohla být vyučována udržitelná mobilita či jak by se mohlo proměnit okolí škol, aby podporovalo udržitelnou mobilitu při cestách žáků (např. pomocí školních ulic).
https://dspace.cvut.cz/handle/10467/117807
Železniční zastávka Praha-Spořilov
Bc. Antonín Forst
Antonín Forst se ve své bakalářské práci zaměřil na komplexní návrh nového přestupního uzlu Praha-Spořilov, tedy místa, kde se jednoho dne bude potkávat železniční, tramvajová, autobusová, automobilová, cyklistická a pěší doprava. Před samotným návrhem nového přestupního bodu provedl analýzu zadaného území, vyhodnocení potřeb všech druhů dopravy, rešerši připravovaných záměrů v území, rozbor urbanistické konfigurace či předpokládaný vývoj počtu cestujících. Jeho práce je dobrým základem pro samotný návrh zastávky Praha-Spořilov, resp. celého přestupního bodu.
https://dspace.cvut.cz/handle/10467/111403
Návrh superbloku v Praze
Bc. Joshua Jones
Joshua Jones ve své bakalářské práci řešil aktuální problematiku Prahy související se změnou klimatu, nadměrným automobilismem a nedostatkem veřejného prostoru. V jeho návrhu zavedl první superblok v Praze, který by potenciálně mohl tyto problémy týkající se všech světových velkoměst vyřešit. Co je to superblok? Můžeme ho popsat jako urbánní celek pozůstávající z několika přilehlých ulic, v nichž je zakázána veškerá tranzitní doprava. Síť místních komunikací uvnitř superbloku má totiž sloužit pouze místním potřebám a výrazně je v něm omezen vstup a pohyb automobilů. Tímto tak může vzniknout kvalitní veřejný prostor pro zeleň, setkávání místních a pohyb pěších či cyklistů. Joshua nejprve analyzoval zahraniční zkušenosti se zavedením superbloků, následně z nich vycházel při návrhu tohoto urbanistického modelu v Praze.
Revitalizace ulic s tramvajovým provozem v centru Prahy
Bc. Šárka Stručková
Šárka Stručková se ve své bakalářské práci věnovala ulicím s tramvajovým provozem v centru Prahy. Téma si vybrala z důvodu vzhledu některých ulic v centru města, které mají potenciál změny. Nejprve analyzovala dopravní situaci se zaměřením na zhodnocení tramvajového provozu v problematických lokalitách. Rozsáhlou částí práce byla analýza koncepčních dokumentů města ve vztahu k řešené problematice. Cílem bylo vypracování principu návrhu revitalizace ulice s tramvajovým provozem, který byl prezentován pomocí modelových opatření ve vybrané ulici. Vybrána byla ulice Jindřišská, ve které byly definovány problémy a nedostatky. Bylo navrženo modelové řešení těchto problémů, které bylo znázorněno ve schématech.
Návrh optimalizace terminálu Černý Most
Bc. Tomáš Bartoš
Tomáš Bartoš si jako téma své bakalářské práce vybral možná nejhorší přestupní terminál veřejné dopravy v Praze, a to všeobecně známý „Čerňák“. Téma mu bylo navrhnuto jako jedno z mnoha a zaujalo ho i kvůli nevalné vlastní zkušenosti s tímto terminálem. Díky skvělému vedení panem Ing. Jakubem Zajíčkem z Kanceláře dopravní infrastruktury IPR Praha, který u nás na projektu působí, se Tomáš dostal k mnoha informacím, které využil při analýze i vlastním návrhu. Při své práci se dostal k zajímavým datům z ROPIDu, TSK Praha, magistrátu a dalších organizací, zúčastnil se dvou osobních jednání s odborníky z ROPIDu a nahlédl do reálného a odborného prostředí, kde se osud terminálu řeší v praxi. Ve své bakalářské práci se na základě i vlastních průzkumů v terminálu pokusil odhalit jeho největší problémy a navrhnout i vybraná řešení. Oponentem práce mu byl znovu člověk na slovo vzatý, Ing. Marek Vetyška z ROPIDu. Po úspěšném obhájení práce se Tomáš dozvěděl, že výsledky jeho práce budou využity i při reálné rekonstrukci terminálu a také se díky kontaktům a našemu „IPRáckému“ projektu může účastnit porad pracovního týmu, který se „Čerňáku“ věnuje.
Studie dopravních vazeb Prahy a přilehlého regionu po výstavbě metra D
Ing. Tomáš Bartoš
Tomáš Bartoš ve své diplomové práci komplexně analyzoval stav dopravní obsluhy území v současnosti a ve výhledu včetně stručného popisu území za využití sociodemografických podkladů. Na základě této analýzy identifikoval a shrnul problémy v koncepci dopravy, popsal silné a slabé stránky dopravní obsluhy území a navrhnul a porovnal variantní opatření v řešené oblasti, která povedou ke zlepšení dopravních vztahů a posílení veřejné dopravy ve vazbě Prahy a přilehlého regionu.
Přesun tramvajové smyčky Bílá Hora
Bc. Jakub Lípa
Jakub Lípa se ve své bakalářské práci zabýval možností přesunu tramvajové smyčky na Bílé Hoře. Na začátku provedl analýzu problematiky současného stavu tramvajového a autobusového obratiště Bílá Hora. Následně navrhnul možné varianty vymístění tramvajové smyčky. Jelikož se jedná o studii liniové stavby v již zastavěném území, byla zároveň zpracována analýza související problematiky jako vedení inženýrských sítí či soulad s územní plánem. Celkově byly vytipovány dvě varianty s pracovními názvy Karlovarská a Na Bělohorské pláni. V rámci přiblížení reálné praxe dopravního inženýra Jakub provedl několik konzultací návrhu se zástupci dotčených městských částí, Magistrátu hlavního města Prahy a Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy. Na závěr došlo k zhodnocení variant přesunu za využití multikriteriální analýzy a doporučení perspektivní varianty.
Možnosti rozvoje tramvajové dopravy mezi Prahou a Středočeským krajem
Ing. Jakub Lípa
Jakub Lípa ve své diplomové práci komplexně zpracoval problematiku rozvoje tramvajových tratí do zázemí metropole. V své práci se věnoval nejenom rozboru dopravní situace v zázemí velkých měst, analýze strategických dokumentů v oblasti územního rozvoje a dopravy či silným a slabým stránkám tramvajového provozu v regionu, ale především návrhu zjednodušené metodiky hodnocení budoucích záměrů tramvajových tratí obsluhujících region. Ve své práci navrhl zjednodušenou metodiku, která může být použita pro prvotní rozhodování či porovnávání různých konceptů obsluhy. V závěru práce vyzkoušel svou metodiku na připravované tramvajové trati z Prahy do Zdib.
https://dspace.cvut.cz/handle/10467/108853
Provozní koncepce dálkové autobusové dopravy na území Prahy
Bc. Tomáš Míča
Tomáš Míča se ve své bakalářské práci zabýval organizací dálkové autobusové dopravy na území Prahy. Za tím účelem nejprve zpracoval analýzu stávajícího provozu, včetně všech pražských dálkových terminálů, a nastudoval také přístupy k dálkové autobusové dopravě v zahraničních metropolích. V návrhové části vytvořil novou organizaci provozu v Praze, která vychází ze stávající i nově plánované infrastruktury, a nastínil možnou novou polohu centrálního autobusového nádraží. V závěru práce stávající a nově navržené uspořádání provozu porovnal a doporučil řešení vhodné pro Prahu.
Aktuálně pracujeme na:
Bakalářské práce:
-
Studie vedení tramvajové tratě ulicí Československého exilu v Praze
Diplomové práce:
-
Superblok Holešovice – Vltavská
-
Terminál Praha-Lipany