STUDENTSKÝ PROJEKT FD ČVUT
Udržitelná mobilita v Praze
Katedra, specializace a kód projektu
Katedra dopravního inženýrství a dopravního plánování - 16112 (K612)
Specializace DOS - Dopravní systémy a technika
12X1UM - Udržitelná mobilita v Praze
Výběrové řízení
Ve výběrovém řízení do projektů bakalářského studia pro akademický rok 2024 – 2025 budou do projektu 12X1UM přijati 3 studenti.
Seznam PVP
Představení projektu
Projekt založený na spolupráci Katedry dopravního inženýrství a dopravního plánování s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) je zaměřený na plánování dopravního systému a přípravu realizace dílčích dopravních projektů v hlavním městě Praze. V rámci projektu probíhá představení pro studenty nových témat týkajících se plánování dopravy v Praze a strategických dokumentů pro dopravu, plánování veřejného prostoru, územní plánování, participaci a komunikaci.
Studenti si po absolvování několika zajímavých přednášek mohou vybírat z aktuálních témat k řešení v pražské městské a příměstské dopravě, nebo mohou přinést téma své. Na základě prvotních výstupů po diskuzi o zvoleném tématu je definováno zadání bakalářské práce. Každé téma vždy řeší více než jen jeden dopravní mód. Studenti tak řešili témata jako prodloužení tramvajové trati z Bílé Hory, ukončení tramvajové trati na Zličíně, optimalizaci terminálu Černý Most, provozní koncepci dálkové autobusové dopravy, návrh superbloku, revitalizaci ulic s tramvajovým provozem, revitalizaci Strakonické, železniční zastávku Praha-Spořilov a další.
Institut plánování a rozvoje je tradičním koncepčním pracovištěm v hlavním městě, poskytuje proto cenné zázemí odborníků z různých dopravních i nedopravních oborů, s kterými je možné semestrální i bakalářské práce konzultovat nebo se dovzdělávat na odborných přednáškách v CAMPu. Převážná většina vedoucích projektu jsou absolventy Fakulty dopravní a dlouholetí specialisté na plánování dopravy v Praze. Důraz je kladen na aplikaci koncepčních, strategických a územně plánovacích dokumentů v procesu přípravy projektů a na široký záběr studentů.
Činnost projektu
Během semestru se scházíme v pravidelném intervalu. Experti z IPRu pro nás mají připravené přednášky o tématech, na která při studiu na fakultě jen tak nenarazíme či jen okrajově. Odborníci jsou nejen z kanceláře dopravní infrastruktury, ale i z jiných částí institutu, proto se dozvíte informace o tématech jako jsou plány udržitelné mobility, veřejný prostor, architektura, aktivní mobilita, urbanismus, modrozelená infrastruktura, participace atd. Často při těchto přednáškách diskutujeme a zabrousíme i do aktualit či zákulisí projektů týkajících se pražské metropole.
Mimo přednášek se také můžeš těšit na exkurze nebo workshopy. V letních semestrech 2022 i 2023 jsme se společně s vedoucími prošli centrem Prahy a povídali si o tom, co se kde povedlo změnit nebo co se plánuje nového, v jaké fázi příprav projekty na lepší město jsou, či kde někdo snažení IPRu překazil - i s tím se bohužel naši vedoucí setkávají. V letním semestru 2022 jsme absolvovali exkurzi do Plzně, jejímž hlavním cílem byla výstavba nové tramvajové vozovny. Právě z takovýchto akcí si odnášíme poznatky, že i když je v názvu našeho projektu město Praha, znalosti nabyté při účasti na projektu je možné použít v jakémkoliv jiném městě, a to i zahraničním. Více v sekci Aktivity.
V budoucnu bychom rádi uspořádali další exkurze a hlavně workshopy nejen pro studenty nižších ročníků. Chtěli bychom jim tak dát příležitost nahlédnout za dveře, za kterými se tvoří lepší město, a možnost vyzkoušet si tuto práci na vlastní kůži. Všichni totiž chceme žít ve městech s čistými a příjemnými ulicemi a pohybovat se snadno, bezpečně a hlavně chytře. To je náš společný cíl, který bychom rádi šířili dále.
Pokud Tě zajímá více, neváhej nás kontaktovat!
E-mailem, přes MS Teams nebo využij formulář v sekci Lidé.