STUDENTSKÝ PROJEKT FD ČVUT
Udržitelná mobilita v Praze
Přednášky
První semestr na projektu probíhá výuka v přednáškách na IPRu tak, aby se studenti seznámili jednak se strategiemi jednotlivých dopravních modů (veřejná, železniční, cyklistická, …) a celkovou strategií v podobě Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí, jednak s tématy, která zatím z Fakulty dopravní neznají a budou je v rámci projektu potřebovat. Jedná se například o územní plánování, problematiku navrhování veřejných prostranství, modrozelenou infrastrukturu či participaci. Každou z přednášek přednáší odborník z IPRu na dané téma.
Prezentace projektů
Stejně jako v minulých letech jsme se dne 10.11.2023 společně zúčastnili každoroční Prezentace projektů, konající se v budově Fakulty dopravní tentokrát na Horské, abychom představili náš projekt zájemcům z řad studentů druhých ročníků. Jak to vypadalo na předchozích ročnících Prezentace projektů se můžete podívat níže.
Také jsme se zúčastnili navazující akce Noc na Fakultě dne 15.11.2023.
Těšíme se na Vás na Prezentaci projektů 8.11.2024!
Státní závěrečné zkoušky
Tři studenti projektu, Tomáš Bartoš, Jakub Lípa a Tomáš Míča, během letního termínu státnic 2020 obhájili své bakalářské práce a úspěšně složili státní závěrečnou zkoušku před železniční komisí Ústavu dopravních systému. U stejné komise, ale o tři roky později, úspěšně absolvovali obhajobu bakalářské práce a státní závěrečnou zkoušku Antonín Forst a Šárka Stručková. Ve stejném termínu u silniční komise byl úspěšný také student projektu Joshua Jones. O další rok později se k nim přidali u železniční komise Michael Filip a u silniční komise Tomáš Formánek a Martina Míčková.
Srdečně gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v navazujícím studiu!
Exkurze
Dne 3.6.2022 se část z nás zúčastnila exkurze do Plzně, kam jsme se jeli podívat na výstavbu nové tramvajové vozovny na Slovanech. Absolvovali jsme rozsáhlou prohlídku stavby, podívali se do různých zákoutí a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí. Z Plzně jsme však neviděli pouze vozovnu. Prošli jsme si také město včetně vlakového nádraží, kde jsme se na Palubě Hamburk dozvěděli, jaké novinky Plzeň čekají. Paluba Hamburk je mimochodem krásným příkladem revitalizace veřejného prostoru spjatým s dopravou, čemuž se na projektu také věnujeme. Výlet jsme zakončili přátelským posezením u zlatavého plzeňského moku. Z této exkurze jsme si odnesli také to, že i když je v názvu našeho projektu město Praha, znalosti nabyté při účasti na projektu je možné použít v jakémkoliv jiném městě.
Dne 30.10.2023 se jsme se zúčastnili další exkurze, tentokrát v Praze na nově otevřenou tramvajovou trať na Dědinu. Procházka s odborným výkladem byla pojata velmi důkladně, od historie záměru přes jeho změny v průběhu času až do budoucnosti, jelikož jsme se podívali i na místa, kudy je plánováno vedení tramvajové trati až k Terminálu Dlouhá Míle. V průběhu jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a diskutovali jsme nejen o tom, co se zde povedlo, ale i o tom co se nepovedlo.
Další exkurze plánujeme i v akademickém roce 2024/25.
Mezinárodní spolupráce
V týdnu 11. - 15.3.2024 se studenti 3. ročníku bakalářského studia zúčastnili Mezinárodního česko-francouzského workshopu na téma vztahů mezi hromadnou dopravou a tvorbou veřejného prostoru, který vznikl díky unikátní spolupráci FD ČVUT, FA ČVUT, IPRu a institutu CY Transport – CY Cergy Paris Université. Práce na zadaných úlohách probíhala v týmech, které byly složeny z českých a francouzských studentů. Konzultace výstupů probíhala v průběhu týdne s odborníky ze všech zastoupených institucí. Úlohy byly zaměřeny na zlepšení podmínek provozu hromadné, pěší a cyklistické dopravy a současně celkovou rekultivaci veřejného prostoru ve vybraných lokalitách, samozřejmě i s jejich osobní návštěvou, v okolí významných přestupních uzlů a stanic pražské MHD (např. stanice metra Háje, Kobylisy či Želivského). Na závěr workshopového týdne byly všechny výstupy a nápady prezentovány v CAMPu zbylým pracovním skupinám a zástupcům IPRu. Tento workshop byl jedinečnou příležitostí pro nahlédnutí na řešení pražských problémů z jiného úhlu pohledu a tvorbu inovativních konceptů. Věříme, že se jednalo o přínosnou akci pro všechny studenty, kterou si všichni užili a jednalo se pro ně o zajímavou zkušenost. Merci beaucoup!
Fakulta architektury ČVUT
V roce 2023 jsme spolupracovali s Fakultou architektury ČVUT, konkrétně s ateliérem Achten-Pavlíček, formou odborných konzultací dopravního řešení návrhu Superbloku Praha - Petrská čtvrť. Výsledkem byly dva studentské návrhy: jeden dopravu poměrně razantně omezuje a parkování umožňuje pouze v parkovacích domech na okraji čtvrti, druhý je o něco flexibilnější a kromě parkovacího domu na Těšnově počítá s parkováním při vjezdech do Petrské čtvrti. Parkovací domy navíc studenti Fakulty architektury navrhli tak, aby v budoucnu mohly být prostory, s nimiž se nyní počítá pro parkování, využívány jako kanceláře a byty. Více o Superbloku Praha - Petrská čtvrť zde a zde.
A co o této spolupráci říká jeden z našich vedoucích Václav Novotný? „Koncept zklidnění Petrské čtvrti, jak ho navrhují studenti, je především významným projektem zejména pro obyvatele Prahy 1, protože právě zde se velká část rezidentů koncentruje a zaslouží si přívětivější a bezpečnější veřejný prostor před svým domem. Zároveň pro ně nebude problém dále vlastnit automobil např. pro víkendové cesty, které podle průzkumu převažují u místních vlastníků automobilů. Věřím, že tento projekt také získá na věhlasu z hlediska celé České republiky i Evropy a stane se tak inspirací pro řadu městských částí Prahy či jiných měst.“
Workshopy s FD ČVUT
Převážná část aktivit je dána propojením Katedry dopravního inženýrství a dopravního plánování s Institutem plánování a rozvoje Hlavního města Prahy, a proto jsme v roce 2018 zahájili společné workshopy. Jak to vypadalo na prvním a druhém workshopu se můžete podívat v následující fotogalerii.